Jedno nie wyklucza drugiego, jednak częściej nie idą w parze, niż są razem widziane. Efektownie jest trzeć sliderami asfalt, efektywniej jest jednak cofnąć kolano. Efektownie jest trzeć łokciem asfalt, efektywniej jest jednak bardziej dociągnąć bark przemieszczając środek ciężkości.

Efektownie i efektywnie jest minąć szachownice jako pierwszy!

Jak nie spojrzeć na jazdę motocyklem, to chodzi zawsze o to samo – przemieścić się szybciej z punktu A do punktu B. Nie ma znaczenia, czy to miejski skuter w Szczecinie prowadzony przez Kasię, czy maszyna Wójcika, którą prowadzi Marek Szkopek Micro #33 po niemieckim Motorsport Arena Oschersleben. Tu zawsze chodzi o to, żeby zrobić to szybciej. Na torze dochodzi kolejny punkt, zrobić to szybciej niż inni.

Wracamy do efektywności. Każdy motocyklista lubi przyczepność. Przyczepność w złożeniu zapewnia nam tarcie opony z asfaltem, im większa przyczepność, tym wcześniej możemy odkręcić manetkę i przyśpieszyć. Wie to każdy i nikt się z tym nie kłóci. Dlatego pochylamy ciało w kierunku zakrętu dbając o odpowiednią przyczepność. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że slider też ma swoją przyczepność. To, że go zdzieramy jest wynikiem tarcia o asfalt. Jednak to tarcie, nie działa na naszą korzyść, wręcz przeciwnie, robimy z naszego kolana hamulec, dlatego tak ważne jest cofanie nogi zaraz po kontakcie z torem.

 

Część z was myśli teraz „Czepiasz się Stasiu, tyle tarcia nic nie zrobi”. Więc jedziemy z przykładem, pomoże nam Tor Poznań. Umówmy się, że w każdym zakręcie trąc bezmyślnie kolanem tracimy 0,010s. Poznań posiada tych zakrętów 14, szybka matematyka uświadamia nas, że na okrążeniu tracimy 0,140s, to około 2 długości motocykla na lini start meta. Jak czujecie się widząc na laptimerze 1:40,110s, a jak czujecie się oglądając 1:39,970s? Ten mały szczegół z techniki jazdy może pozbawić was wstępu do elitarnego grona 1:3x,xxx. W trwającym 10 okrążeń wyścigu strata czasowa wzrasta do 1,400s a to już może kosztować nas nawet pozycję co w konsekwencji może pozbawić kogoś tytułu Mistrza Polski.

3MM Racing Academy 
Autor: Paweł Staszko
@stasiunatorze

SzkoleniaMotocykloweDlaWszystkich 

www.3mmRacingAcademy.pl 

 

 

Zapisz się na kurs
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Telefon
Uwagi
Model, marka i numer rejestracyjny motocykla
Lub
wynajem motocykla

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w formularzu powyżej, przez administratora danych, którym jest 3MM Racing Academy z siedzibą w Gdańsku przy Mazurskiej 23/25 m.1, nr NIP: 5842735259 (dalej: „Administrator”) w celu zapisu na wybranie szkolenie oraz otrzymywania informacji o produktach i usługach Administratora. Pełna treść informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce Prywatności.


Po otrzymaniu tych informacji oraz sprawdzeniu czy jest wolne miejsce w podanym terminie zostanie przesłane potwierdzenie rezerwacji oraz numer konta, na który w przeciągu 3 dni należy przelać należność za szkolenie.

Istnieje również możliwość indywidualnego ustalenia terminu szkolenia dla firm oraz grup zorganizowanych.

×