Sezon motocyklowy jest dla wielu pasjonatów jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów roku. Aby cieszyć się bezpiecznymi i przyjemnymi jazdami, warto odpowiednio przygotować swoją maszynę przed rozpoczęciem sezonu. W tym artykule przedstawimy kilka ważnych kroków, które należy podjąć, aby przygotować motocykl do sezonu motocyklowego.

1. Sprawdź ogólny stan motocykla

Przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego warto dokładnie przebadać stan techniczny motocykla. Zwróć uwagę na ogólny stan karoserii, hamulców, opon, łańcucha napędowego oraz amortyzatorów. Jeśli zauważysz jakieś problemy, koniecznie je napraw. Nie ma sensu ryzykować bezpieczeństwa podczas jazdy.

2. Wymień olej i filtr oleju

Olej jest jednym z najważniejszych elementów motocykla. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu warto wymienić olej i filtr oleju. Olej jest niezbędny do smarowania, a filtr oleju zapobiega zanieczyszczeniom. Zmiana oleju i filtra oleju pozwoli Ci cieszyć się płynną i wydajną pracą silnika.

3. Oczyść i naładuj akumulator

Akumulator to element, któremu należy poświęcić szczególną uwagę. Przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego oczyść klemy akumulatora i sprawdź, czy nie ma na nich zanieczyszczeń lub korozji. Następnie naładuj akumulator do pełna. Dzięki temu unikniesz problemów z uruchomieniem motocykla w trakcie jazdy.

4. Wymień płyn hamulcowy

Hamulce to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa motocyklisty. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu warto wymienić płyn hamulcowy. Płyn hamulcowy ma ograniczoną żywotność i po pewnym czasie traci swoje właściwości, jest on higroskopijny czyli wchłania wilgoć w swoim otoczeniu. Wymiana płynu hamulcowego zapewni Ci bezpieczeństwo podczas jazdy.

5. Sprawdź opony

Opony to element, który decyduje o bezpieczeństwie jazdy. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu warto dokładnie sprawdzić stan opon. Sprawdź ciśnienie w oponach i upewnij się, że znajduje się ono na właściwym poziomie. Zwróć także uwagę na ogólny stan opon – czy nie mają pęknięć, przetarć czy uszkodzeń. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, wymień opony na nowe.opony mogą mieć do 7 lat od czasu ich pierwszego użycia i zdarcia pierwszej warstwy ochronnej. Opony są podatne na starzenie się i degradację materiału, szczególnie jeśli są narażone na działanie czynników atmosferycznych, takich jak słońce, deszcz czy mróz. W miarę upływu czasu, elastyczność gumy zmniejsza się, a bieżnik zaczyna się zużywać, co może prowadzić do pogorszenia przyczepności na mokrej nawierzchni oraz zwiększenia ryzyka poślizgu. 

6. Przetestuj hamulce i światła

Przed rozpoczęciem sezonu warto dokładnie przetestować hamulce i światła. Sprawdź, czy hamulce działają poprawnie i czy reagują na nacisk hamulca. Przetestuj także światła przednie i tylne, upewnij się, że działają poprawnie i są wystarczająco jasne, aby zapewnić bezpieczeństwo jazdy.

Podsumowanie

Przygotowanie motocykla do sezonu motocyklowego to ważny element, który wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu warto skorzystać z tych rad. Dzięki tym krokom będziesz mógł cieszyć się bezpiecznymi i przyjemnymi jazdami przez cały sezon. Żeby dobrze wejść w sezon i zakończyć go z czystym kontem wypadków warto przyjechać na szkolenie 3MM Racing Academy gdzie ten temat mocno pogłębiamy i rozszerzamy. Pamiętaj, że regularne przeglądy i konserwacja motocykla to klucz do długotrwałej i bezpiecznej jazdy.

3MM Racing Academy

Kategorie: blog

Zapisz się na kurs
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Telefon
Uwagi
Model, marka i numer rejestracyjny motocykla
Lub
wynajem motocykla

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych.

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w formularzu powyżej, przez administratora danych, którym jest 3MM Racing Academy z siedzibą w Gdańsku przy Mazurskiej 23/25 m.1, nr NIP: 5842735259 (dalej: „Administrator”) w celu zapisu na wybranie szkolenie oraz otrzymywania informacji o produktach i usługach Administratora. Pełna treść informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce Prywatności.


Po otrzymaniu tych informacji oraz sprawdzeniu czy jest wolne miejsce w podanym terminie zostanie przesłane potwierdzenie rezerwacji oraz numer konta, na który w przeciągu 3 dni należy przelać należność za szkolenie.

Istnieje również możliwość indywidualnego ustalenia terminu szkolenia dla firm oraz grup zorganizowanych.

×